CO JE U NÁS NOVÉHO

BŘEZEN – DUBEN

Začátek března začal zvesela a v maskách. Konkrétně jsme se potkali 2. března odpoledne na dětském karnevalu, který pořádala PS Svidník a večer na Šibřinkách. Šibřinky byly letos jedinečné, konal se totiž jubilejní 100. ročník. K poslechu a tanci nám hrála kapela Restart a sešlo se opravdu velké množství různorodých masek. K vidění byli například krásné mimozemšťanky, Mach a Šebestová, bohyně, pytle brambor a spousta dalších originálních masek. Děkujeme všem sponzorům a účastníkům za krásný večer. Kompletní fotogalerii ze Šibřinek naleznete ZDE.

Zimní příprava fotbalové mládeže

S prvními dubnovými dny odstartovaly fotbalové soutěže napříč všemi věkovými kategoriemi. I naši fotbaloví mládežníci vstoupili do okresních soutěží, které budeme moci sledovat na černovickém hřišti. Mladší žáky můžete vídat převážně o víkendu dopoledne, mladší a starší přípravky pak většinou ve všední dny odpoledne – dle rozpisu na fotbalových nástěnkách na náměstí a u hřiště.

Tréninková sezóna však začala mladým sportovcům daleko dříve. Již zhruba od poloviny ledna pilně trénovali, většinou dvakrát týdně v tělocvičně, a jakmile to počasí dovolilo, tak na venkovních hřištích.

Během této zimní přípravy se zúčastnili starší přípravky dvou venkovních turnajů na umělé trávě. Na konci února na turnaji v Pelhřimově získali výborné druhé místo, hned za celkem ze Žirovnice, jenž neztratil v turnaji ani jeden bod. Za sebou naši borci nechali například Pelhřimov a Kamenici nad Lipou.

Druhý turnaj se odehrál 16.3. v Kamenici nad Lipou. I zde mladší přípravky navázali na dobré výkony z minulého turnaje a odvezli si krásné třetí místo s bilancí tří vítězství a dvou porážek.

Na dopolední turnaj přípravek v Kamenici navázal hned po obědě turnaj mladších žáků. V silné konkurenci, hlavně neporaženého Pelhřimova a domácí Kamenice, si naši žáci nevedli špatně a obsadili čtvrté místo. Jako jediné družstvo v celém turnaji dokázali vstřelit branku jinak suverénnímu Pelhřimovu.

Zapomenout nesmíme ani na účast starších přípravek na halovém turnaji v Novém Rychnově, kde již v listopadu loňského roku získali po dobrých výkonech pohár za třetí příčku.

Tolik k zimnímu fotbalovému dění naší fotbalové mládeže. Těšíme se na jaře na všechny fanoušky a příznivce, kteří naše mladé fotbalisty přijdou podpořit na zápasy. Aktuální fotografie fotbalové mládeže naleznete ZDE.

Výšlap na Svidník

Na Zelený čtvrtek se vydali mini přípravka s mladší přípravkou na turistický výšlap k rozhledně Svidník. I když nám počasí zrovna nepřálo, přesto se 19 dětských odvážlivců spolu s dospělým doprovodem rozhodlo uskutečnit první ročník Velikonočního výšlapu na Svidník. Na náměstí ve tři hodiny pod kostelní věží se všichni účastníci sešli, podívali se na radar, a se staženým hrdlem, teple oblečeni, plni entuziasmu se rázným krokem vydali směr Svidník. Ač cesta rychle ubíhala, déšť přidával na síle čím dál tím více. Cesta na Svidník byla pro děti plná překvapení. Po trase byly rozmístěny úkoly s pohádkovým podtextem. Unaveni a trošku promoklí, ale s úsměvem na tváři a po přečtení a splnění 15. úkolu na děti již čekal poslední kopeček, který s vypětím všech sil děti zvládly. A jelikož trasa byla pohádková, tak na konci čekal kouzelný dědeček, který už měl připravený nejen rozdělaný ohýnek, ale také již opečené a voňavé buřtíky, na kterých si všichni účastníci s chutí pochutnali.

Mažoretky 2x zlaté!

Na schůzi Svazu žen, která se konala 5. dubna, předvedla skupina mažoretek Melody TJ Sokol Černovice svojí novou sestavu a nové kostýmy. Toto vystoupení bylo skvělým zahřívacím kolem pro jejich další vystoupení, které se uskutečnilo na MIA festivalu v Táboře, který se konal dne 13. dubna. Na soutěži děvčata vybojovala první místo a ukázala, že mažoretky z Černovic to opravdu umí! O týden později, 20. dubna, se děvčata účastnila další soutěže, tentokrát O Pelhřimovský dukát. I zde naše mažoretky zazářily a vybojovaly si druhé zlato v pořadí. Aktuální fotografie mažoretek naleznete ZDE.

Turistické výšlapy 

Na programu našich výšlapů byla 16. 3. zřícenina hradu Borotín. Cesta z Chotovin vedla malebnou krajinou s naučnou stezkou, upraveným Borotínem na hrad. Po prohlídce jsme měli zajištěné občerstvení v Kavárně Barokní dvůr Borotín. Počasí bylo příznivé a v počtu 22 turistů jsme našlapali 16 kilometrů.

13. 4. jsme díky bratrům sokolům, kteří nás ochotně dovezli do Klečat, měli možnost projít vesnice ve slohu Selského baroka. S účastí 23 natěšených turistů, jsme si prohlédli Klečaty, Komárov, Vlastiboř, Záluží, Vesce a Čeraz. Krásné slunečné počasí a dobrá nálada nás po 15 kilometrech přivedla do Soběslavi. Po občerstvení jsme odjeli vlakem do Tábora.

12. 5. se těšíme na Posázavskou stezku z Kamenného Přívozu, Pikovic do Davle, která vede kolem řeky Sázavy.

Na 14. až 16. 6. máme zajištěno ubytování v kempu Rákosí ve Zruči nad Sázavou. Čeká nás jízda Posázavským pacifikem, prohlídka Sázavského kláštera, pochod na Český Šternberk, rozhlednu Babku a do Kácova.

Všem zúčastněným děkujeme za skvělou atmosféru a těšíme se na příští setkání. Aktuální fotografie turistických výšlapů naleznete ZDE.

LEDEN – ÚNOR

Začátek nového roku v Sokole byl poklidnější, pravidelně se však opět setkáváme na našich aktivitách a kroužcích pro děti. Pravidelnou činnost zahájila jóga, jumping, fotbalisté i turisté a my na všech aktivitách rádi přivítáme nové posily a zájemce, kteří si cvičení s námi chtějí také přijít užít. Dále jsme se společně setkali na Sokolském plese, který se uskutečnil 14.1. K poslechu a tanci nám krásně zahrála Keramička a my moc děkujeme všem, co se s námi přišli pobavit. Dále patří velké díky všem sponzorům, díky kterým byly v tombole krásné ceny, jako například víkendový pobyt pro dva na Kvildě, 50 cm velká svíčka Laskavosk či divočák. Třetí poděkování v řadě patří našim skvělým ženám, které nezahálely a opět připravily zábavnou kulturní vložku. Kompletní fotogalerii z plesu naleznete ZDE.

Turistické výšlapy 

Na první výšlap v novém roce 13. ledna jsme šli z Kamenice nad Lipou přes Hamerky, Heřmaňskou alejí do Dráchova, odtud lesem na Hřeben a do Benešova. Pokračovali jsme do Rytova, Stružek a do Černovic. Počasí nám celkem přálo, i když foukal studený vítr, všichni jsme byli příjemně unaveni a spokojeni. Po zdolaných 20 kilometrech jsme si zasloužili dobré občerstvení v restauraci u Dubu.

Únorová trasa vedla ze Včelničky, přes Bohdalín, Rytov, Chválkov, Vlkosovice, Šeborec do Dobešova. Po zdolání 17 kilometrů jsme ukončili a zhodnotili příjemnou vycházku v Černovicích v nově otevřené restauraci DAO.

Další výšlap máme naplánovaný na 16. 3. a půjdeme z Chotovin na zříceninu hradu Borotín a do Sudoměřic u Tábora. V dubnovém toulání přírodou se 13.4. projdeme po stopách Selského baroka z Vesců u Soběslavi, Záluží, Vlastiboř, Klečaty do Dráchova. A 12.5. vyšlápneme Posázavskou stezkou.

Bližší informace o výšlapech najdete vždy týden před uskutečněním na webových stránkách www.sokolcernovice.cz, na vývěsce u kina, na nástěnce v potravinách STAPEVA a nástěnce na Městském úřadě Černovice.

Kdo miluje procházky přírodou, je srdečně zván.

LISTOPAD – PROSINEC

V posledních měsících roku 2023 jsme se mohli potkat hned na několika kulturních i sportovních akcích, které se v Černovicích udály. Ráda bych tedy postupně shrnula, co vše jsme stihli.

Sokolský běh republiky

28. řijna se konal již druhý ročník Sokolského běhu u nás v Černovicích. Těší nás, že se běh podařilo opět zrealizovat a děkujeme všem 44 běžcům, kteří si tento den přišli užít s námi. Dovolím si zmínit v mých očích nejobdivuhodnější výkony tohoto dne, ačkoliv je bez debat, že obdivuhodný je výkon každého závodníka, který zdárně doběhl do cíle. Dopoledne začalo závody dětí v kategoriích děti do 6 let (200 m), děti do 10 let (500 m) a děti do 15 let (800 m). Dětí se sešlo opravdu hojné množství a svým soutěživých duchem ovládly celý začátek dne. Pochvalu za výkon si jistě zaslouží nejmladší závodnice, Melanie Hálová, která ve věku 13 měsíců pouze s malou pomocí maminky zdolala nejkratší trať. Nejrychlejší časy na trati 200 m zaběhli Tina Michálková, Kvido Chvála a Anetka Navrátilová. Na trati 500 m byli z chlapců nejrychlejší Martínek Paďourek, Honzík Dvořák a Kuba Matouš. Z dívek pak na této trati předvedly krásný výkon Lea Michálková, Magdička Drdová a Štěpánka Tíkalová. Na trati 800 m pak zazářili Fanda Dvořák, Davča Pěnka a Pepíček Drda. Ačkoliv ceny byly připravené jen pro vítěze, pro každého závodníka bylo k dispozici tolik sladkých odměn v podobě výborných buchet a ovoce, že se poctivě odměnil úplně každý, včetně diváků.

Odpolední část byla vyhrazena pro závody dorostu a dospělých. Pár minut před koncem registrace to vypadalo, že se kategorii dorostu vůbec nepodaří odstartovat, jelikož nikdo ve věku 15-18 let k registraci nepřišel. Delší trať však není žádná překážka pro naše fotbalisty, a tak se kluci Martínek Paďourek, Davča Pěnka a Fanda a Honzík Dvořákovi bez váhání zapsali na svůj druhý závod tohoto dne. Trať 1,6 km zvládli všichni perfektně a se svým odhodláním by snad klidně běželi ještě jednou. A protože máme v Černovicích opravdu šikovné děti, i kategorii žen při běhu na 5 km ovládla slečna, které je teprve 12 let. Nelinka Paďourková s přehledem předběhla všechny ženy a s krásným časem 27 minut a 17 vteřin zvítězila v této kategorii. V malém závěsu za ní doběhly Eva Pěnková, Marcela Paďourková a Šárka Zíková. Z mužů zvítězil s krásným časem 21 minut a 25 vteřin Miroslav Horký, dále se na stupních vítězů umístili Vít Starka a Karel Beránek. Díky všem zúčastněným za krásný sportovní den.  Kompletní fotogalerii z akce naleznete ZDE.

Výlet do adventních Drážďan

Druhá adventní sobota byla dnem prvního výletu nově vzniklé sokolské skupiny „Sokolové cestují“. Padesátka cestovatelů různého věku se nejdříve vypravila k popelčinu zámku v německém Moritzburgu, a poté do nádherných Drážďan.  Kdo měl zájem, mohl se zúčastnit společné komentované prohlídky historického centra a poté si pochutnat na specialitách adventních trhů, zahřát se svařákem či ochutnat světoznámou drážďanskou štolu. Adventní trh v Drážďanech patří mezi nejkrásnější na světě a vánočně vyzdobené stánky kromě výtečných pokrmů a nápojů nabízí rovněž tradiční rukodělné a řemeslné výrobky. Doufáme, že jsme zorganizováním tohoto výletu přispěli k adventní pohodě všech zúčastněných. Ještě jednou děkujeme za důvěru, se kterou jste se na naší první akci přihlásili, byli jste skvělá skupina. Kompletní fotogalerii z akce naleznete ZDE.

A co naši turisté?

V listopadu jsme si vyšlápli za pěkného počasí na 14 km túru do Nové Cerekve, přes Lhotku, Tvrziny, Žlíbek, Moraveč a Moraveč Hatě. Odtud jsme jeli vlakem do Obrataně a po občerstvení jsme odjeli domů. Letošní závěrečný výšlap jsme 9. prosince s velkým obdivem začali prohlídkou soukromé sbírky kočárků a panenek paní Růžičkové. Poté jsme se vydali na Dobešov, Vlkosovice, Panské Mlýny a do Černovického klubu u Fandy, kde nás čekalo bohaté občerstvení. Skvělou zábavou s podporou 3 výborných muzikantů od Jarušky Seidlové, jsme ukončili letošní sezónu. Za celý rok se výšlapů zúčastnilo 178 turistů a zdolali jsme 222 km. Podařilo se také zorganizovat I. ročníku pochodu „Černovické vyhlídky“, kterého se zúčastnilo 67 turistů.

Lednový výšlap se bude konat 13. 1. 2024 a půjdeme z Kamenice nad Lipou přes Heřmaň, Dráchov, Staré Hutě, Benešov, Stružky do Černovic.  17. 2. 2024 se vydáme ze Včelničky přes Bohdalín, Rytov, Chválkov, Tlučín, Dobešov do Černovic. Kdo chce rozhýbat tělo a dopřát mozku pořádnou dávku kyslíku díky nádherným výletům v české krajině, je srdečně zván.

V prosinci jsme se stihli potkat hned na několika dalších akcích, konkrétně na mikulášské besídce, kterou organizovala PS Svidník a na Mikulášské zábavě, kterou pořádali Broken Bones Gentlemen. Těší nás, jak vzájemná spolupráce funguje a věříme, že se akce podaří zrealizovat i příští rok.

Abych nezůstala pouze u ohlížení na rok 2023, doplním ještě první akci, na kterou se můžete v roce 2024 těšit. Konkrétně se jedná o Sokolský ples, jehož druhý ročník se uskuteční 10. února. K poslechu a tanci přijede zahrát Keramička.

V závěru bych chtěla poděkovat všem, kteří jsou v Černovicích a okolí aktivní. Všem, kteří něco organizují, zapojují se do dění či navštěvují akce, které se zde konají. Ostatně plný sál sokolovny či plná tělocvična jsou pro nás vždy tou největší odměnou. Za TJ přeji všem v novém roce především zdraví, zdraví a zase to zdraví.

ZÁŘÍ – ŘÍJEN

Po prázdninách se opět setkáváme v plném nasazení na našich aktivitách. Těší nás, že se zase zaplnila sokolovna i hřiště, na které od září zavítala řada nových malých fotbalistů. Společně jsme se také potkali na pouťové zábavě. Děkujeme všem zúčastněným a kapele SECOND SERVICE BAND, která nám celý večer příjemně hrála. Poslední víkend v září také naplno využili naši turisté, kteří zorganizovali první ročník pochodu „Černovické vyhlídky“, o kterém nám sami řeknou více.

Turistické výšlapy v září a říjnu

Turistický oddíl pořádal 30. září I. ročník tradičního pochodu „Černovické vyhlídky“. Vyhlídky realizoval a úspěšně I. ročník pochodu zahájil Ing. Pavel Janeček.

Každý z účastníků obdržel startovací kartičku, do které si při zvolení jedné ze tří tras dal na vyhlídkách razítko. Na cestu pochodníci dostali na posilněnou horalky, které jsme dostali sponzorským darem od paní Petry Valkové, potraviny STAPEVA.

Na trasu 9 km vyšláplo 26 dospělých turistů a 12 dětí, na trasu 14 km 12 dospělých a 1 dítě a na kolech 22 km zdolalo trasu 9 dospělých a 6 dětí. Celkem se zúčastnilo 66 turistů, nejmladšímu bylo 7 měsíců a nejstaršímu 81,5 roku. Po zdolání zvolené trasy každý obdržel upomínkový předmět – vyhlídku. Všem zúčastněným děkujeme za jejich výkon a šťastný návrat do cíle. Dík také patří těm, co zajistili zdárný průběh akce, za podporu Městu Černovice a vedení Sokola. Drobné fotografické ohlédnutí za celou akcí naleznete ZDE.

14. října jsme vyšlápli za krásného podzimního počasí přes Stružky, Eustach, Drahoňov, Babínku a Štičí do Kamenice nad Lipou. Po 20 km túře jsme se občerstvili v restauraci U Nádraží v Kamenici nad Lipou.

11. listopadu Vás zveme na výšlap do Nové Cerekve přes Lhotku, Tvrziny a Moraveč. Pak vlakem do Obrataně a po občerstvení autobusem do Černovic.

9. prosince projdeme okolí Černovic a celoroční toulání zakončíme s hudbou ve Fanda klubu. Kdo má rád toulání přírodou je srdečně zván.

A co dalšího plánujeme?

Nově se můžete těšit na program „Sokolové cestují“, ve kterém se s námi můžete vypravit na různé zájezdy napříč Českou republikou a Evropou. Těší nás, že se díky nadšení a zájmu o cestování podařilo našim členkám Marušce a Alence tuto činnost zrealizovat. Prvním výletem, na který se s námi můžete podívat jsou adventní Drážďany, do kterých zavítáme 9. prosince. Cena zájezdu je 950,- Kč, za tuto cenu bude zajištěno pojištění, program a doprava z Černovic. Přihlášení je možné do naplnění kapacity autobusu, nejdéle však do 15. listopadu. Více informací naleznete na našich webových stránkách v záložce “Sokolové cestují”. Těšíme se na společné cesty s Vámi.

V listopadu a prosinci se nadále můžeme vídat na všech našich aktivitách, tradičně se také potkáme ve stánku na rozsvícení stromečku v Černovicích. Přejeme všem klidný konec roku 2023.

ČERVENEC-SRPEN

O prázdninách měla většina našich aktivit a kroužků prázdninovou pauzu, vidět jsme se však přece jenom mohli, a to konkrétně na akcích Černovicko se baví a na volejbalovém turnaji v Černovicích. Na letošním Černovicku jsme si užili deště a holínky a pláštěnka byly snad povinnou výbavou pro všechny. Přesto se nás sešlo hojné množství a bylo vidět, že v Černovicích se bavíme za každého počasí, zatímco akce napříč republikou byly z důvodu počasí rušeny.

Turistické výšlapy v létě

Naši turisté ani v létě nelení, a tak v červenci i v srpnu vyrazili na výšlap. V sobotu 29. července jsme se vydali do Bechyně. Odtud jsme vyšlápli nádhernou cestou přes malebnou obec Radětice a kochali se pohledy z Radětické rozhledny. V resortu Cihelna jsme se občerstvili a pokračovali do Bechyně. Bohužel Bechyňské vyhlídky jsme projít nestačili, jelikož nás zastihl přívalový déšť. Tak někdy příště. V srpnu jsme vyšlápli z Pořína, před Horní Hořice, Lejčkov, Oblajovice, Prasetín, Hrobskou Zahrádku do Obratně. V Poříně jsme se podívali na železniční most, procházeli upravené vesničky a užívali si letního počasí. Na konci našeho putování nás čekalo občerstvení v Obratani.

Od září již naplno!

V září opět zahájíme všechny naše aktivity, které provozujeme. Dle zájmu se také přidají nové aktivity, konkrétně TRX cvičení pro dospělé, divadelní kroužek pro děti a také cvičení rodičů s nejmenšími. Veškeré informace jsou uvedeny na www.sokolcernovice.cz, kde naleznete i registrační formulář na naše aktivity.

Naplánované jsou i další turistické výšlapy. V září srdečně zveme všechny příznivce turistiky na I. ročník tradičního pochodu „Černovické vyhlídky“. Bližší informace najdete na pozvánce níže. 14. října vyšlápneme do Kamenice nad Lipou přes Stružky, Eustach, Drahoňov, Babínku a Pravíkov. Bohužel nás ranila smutná zpráva o náhlém úmrtí našeho stále se usmívajícího kamaráda, turisty pana Milana Ptáčka. Zůstane v našich vzpomínkách.

V září a říjnu nás také čekají dvě připravené akce. V sobotu 16. září se společně potkáme na pouťové zábavě, která se bude konat od 20:00 hodin v sále sokolovny. K poslechu a tanci zahraje kapela SECOND SERVICE BAND. V říjnu se potkáme ve sváteční den, 28.10. se bude konat druhý ročník sokolského běhu u nás v Černovicích. Připraveny budou trasy pro děti i dospělé a společně tak oslavíme založení naší republiky sportem a zábavou, která nás zde čeká. Těšíme se na Vás.

KVĚTEN-ČERVEN

Měsíc červen se nesl ve znamení závěrečných lekcí kroužků, dokopné a příprav na letní pauzu, protože většina našich aktivit naplno začne zase až do září. Zejména mažoretky zažívají nyní období plné soutěží a vystoupení a nás moc těší jejich úspěchy. 

Mažoretky

Mažoretkám vrcholí jejich soutěžní sezóna. Dívky na začátku května vystoupily na valné hromadě TJ Sokol Černovice a také bojovaly na soutěži MIA FESTIVAL v Táboře o postup do finále v Praze. Díky svému výkonu získaly 2. místo a měsíc na to již stály na pódiu v Národním domě v Praze s bronzovou medailí na krku. Závěr sezóny se konal, stejně jako minulý rok, v Chotěboři. Dívky si domů odvezly 3. místo a úspěšný rok zakončily vystoupením pro černovickou cukrárnu Budík.

Fotbalová mládež – soutěžní ročník 2022/23

V uplynulém soutěžním roce se naše mládežnická fotbalová družstva, kromě pravidelných tréninků účastnila soutěží mladší a starší přípravky na okrese Tábor.

Kategorie mladších přípravek uzavřela v červnu soutěžní ročník 2022/23, ve kterém s bilancí 15 výher a pouhých 3 porážek patřilo v silné konkurenci táborského okresu mezi nejlepší.

Starší přípravky se s 10 výhrami 7 porážkami řadili také mezi zdatnější týmy okresní soutěže.

Během zimní přestávky jsme se zúčastnily několika halových turnajů a venkovních turnajů na umělé trávě. I z nich jsme si přivezli pěkné zážitky a skvělé výsledky. Mladší přípravky získali první místo na turnaji v Novém Rychnově a krásné druhé místo z Chýnova. Starší pak brali druhé místo na umělé trávě v Pelhřimově a třetí místo z haly v Pacově.

Celkově lze hodnotit celý fotbalový ročník jako povedený, a to jak z hlediska výsledků a předvedené hry, tak z hlediska snahy a chuti dětí sportovat. Díky tomu se nám daří udržovat či rozšiřovat členskou základnu. Letos v dubnu se podařilo založit fotbalovou školičku pro nejmenší, která se pravidelně schází a skupinka dětí už se pomalu rozšiřuje. Jako další cíl bychom od nové sezony chtěli znovu přihlásit do Černovic fotbalovou soutěž mladších žáků.

Za trenérskou činnost, jejich čas a elán v uplynulé sezoně patří poděkování Lukášovi Pěnkovi, Petru Matouškovi, Klárce Tíkalové a Lukášovi Vaníčkovi.

Na závěr bych rád poděkoval černovickému Sokolu a městu Černovice za podporu činnosti fotbalové mládeže, ale hlavně všem rodičům, kteří se svými dětmi sportem žijí a vytváří tady kolem mládežnického fotbalu skvělou partu.

Turistické toulky

V květnu jsme si vyšlápli z vesničky Brandlín, která se nachází asi 2 km na severozápad od Tučap a prohlédli si zde renesanční zámek. Dále jsme pokračovali do Krátošic a z rozhledny se kochali krásnými výhledy do okolí. Přes Košice jsme došli do Plané nad Lužnicí.

Od 15. 6. – 18. 6. si nás 20 turistů užívalo krásy Šumavy. Ubytovali se v kempu v Rejštejně. První trasa vedla z Rejštejna, přes Čeňkovu pilu, kolem Vydry k Turnerově chatě, přes Klostrmannův most do Srní na výběh s vlky. Druhý den jsme se vydali z Kašperských Hor na rozhlednu Javorník a do Nicova. Další den jsme vyšlápli z Modravy, přes Filipovu Huť, Horskou Kvildu, Jezerní slať do Kvildy. Na závěr pobytu jsme vyšlápli na hrad Kašperk a zříceninu bašty Pustý Hrádek. Prohlédli jsme si Kašperské Hory, místní památky a muzeum. Během pobytu nám svítilo sluníčko, jenom cestou na Javorník jsme dostali spršku. Večer si u ohýnku zazpívali při kytaře. V neděli večer jsme se unaveni, ale spokojeni vrátili domů.

Příznivce turistiky zveme 29. července na výšlap do Bechyně a 26. srpna povede trasa z Pořína, Horní Hořice, Lejčkov, Oblajovice, Prasetín, Hrobskou zahrádku do Obrataně.

Noc Sokoloven

Na začátku července jsme se společně sešli na akci Noc Sokoloven, na které jsme letos zahájili letní prázdniny. Užili jsme si společné odpoledne plné soutěží pro děti. Tématem této akce byl cirkus, proto si zde děti mohly vyrobit papírové kravaty či mašle do vlasů a nechyběly ani ikonické červené nosy. Na této akci vystoupily také naše mažoretky, které nám ukázaly, s jakou sestavou se jim podařilo umístit na vítězných příčkách ne jedné soutěže. Společně jsme si také opekli buřty a v doprovodu kytary skvěle zazpívali. Pro děti následovala tajemná stezka za pokladem, při které se vypravily do Obory. Večer nemohla chybět ani velmi oblíbená diskotéka, do které se již tradičně nezapojují pouze děti, ale i dospělí. Část osazenstva zůstala v sokolovně i přes noc, společně jsme si užili spaní v sokolovně, které jen tak někdo nezažije. Až na pár stýskacích slziček šlo vše podle plánu. Ráno nás pěkně rozhýbala rozcvička a vše završila vynikající snídaně v podobě buchet a jiných dobrot. Děkujeme všem, kteří si s námi Noc sokoloven přišli užít a také městu Černovice za finanční podporu na organizaci této akce. Jak jsme si Noc sokoloven užili se můžete podívat ve fotogalerii ZDE.

Jak již bylo zmíněno, v létě většinu našich aktivit čeká letní pauza. Pokud by se vám však zastesklo po pohybu, jistě můžete vyrazit na nějaký turistický výšlap s našimi turisty či na lekci jumpingu. Společně se také uvidíme na akci Černovicko se baví či na volejbalovém turnaji. 

BŘEZEN-DUBEN

V březnu jsme se společně potkali na Šibřinkách, kde se sešlo opravdu hojné množství masek. Letos se konal 99. ročník této akce, a tak se již teď těšíme na jubilejní 100. ročník, který nás za rok čeká. Poděkování patří zejména všem sponzorům, kteří nám poskytli dary do tomboly, dále kapele a každému, kdo přiložil ruku k dílu. Na dětském karnevale, který pořádala PS Svidník odpoledne před Šibřinkami vystoupily i naše mažoretky, kterým tímto začala éra soutěží a vystoupení.

Co vše mažoretky nyní čeká?

Děvčata momentálně pilně trénují na soutěž, která se bude konat v Táboře 1.5.2023, doufáme v postup na finále MiaFestivalu, který se bude konat na začátku června v Národním domě v Praze. V červnu nás bude čekat i Chotěbořská hůlka, kde budou děvčata bojovat o medailové příčky. Během března a dubna měla děvčata možnost vystupovat před publikem na karnevale a schůzi žen. I když to byla pro některá děvčata první vystoupení, vše proběhlo ve velmi krásném duchu. Na vystoupeních se představila naše Anička M. se svým sólem – “O strašlivém draku” a děvčata ve formaci věkové kategorie děti, se sestavou “Magic”.

Turistické výšlapy

Počasí si nelze vybrat při našich dlouho plánovaných akcích. 11. 3. jsme autobusem dojeli do Obrataně v počtu 13 turistů. Plán byl vlakem do Pořína. Z důvodu silného větru a padlých stromů na kolejích vlak nejel. Domluvili jsme se, že se posilníme v restauraci a po té směrem do Bezděčína zkoukli kvetoucí bledulky. Dál na Sudkův Důl, Nechybu, Svidník do Černovic. Ušli jsme 14 km.

Plánovaný pochod 14. 4. jsme přeložili z důvodu deště na 22. 4. Jarní sluníčko, na které jsme se tak dlouho těšili, nám zpříjemnilo cestu i posezení na Kozím Hrádku. Pak jsme se vydali přes Sezimovo Ústí do Tábora a vlakem domů. Celkem jsme ušli 16 km.

Další naše nabídka na výšlap je na 20. 5. Půjdeme z Tučap na Bradlín, Košice do Plané nad Lužnicí. Od 15. 6 do 18. 6. máme zajištění pobyt v chatkách v Rejštejně. Těšíme se na toulky Šumavou.

A co se chystá?

Jelikož chceme zpřístupnit aktivity i těm nejmenším, oddíl kopané otevírá fotbalovou školičku, na které si děti od 4 let budou moci naučit základy fotbalu, užít si sportovní hry a pohybová cvičení. Rádi přivítáme holky i kluky, kteří si chtějí na hřišti užít spousty zábavy s kamarády.

Pomalu také začínáme chystat druhý ročník celorepublikové akce Noc Sokoloven. Noc Sokoloven se u nás v Černovicích bude konat 1. července 2023 a společně tak na této akci zahájíme prázdniny. Pro děti bude připravena řada soutěží, pro rodiče venkovní posezení, společně si upečeme buřty a zazpíváme si s kytarami u ohně. Jak napovídá název akce – v Sokolovně bude unikátní možnost i přespat a vše ukončíme nedělní snídaní.

LEDEN-ÚNOR

Po prosincové pauze jsme v lednu poctivě zahájili všechny aktivity a dětské kroužky. Začali jsme také připravovat Sokolský ples, který se konal 11. února. Velké poděkování patří kapele, která nás skvěle provedla celým večerem, také všem sponzorům, díky kterým jsme mohli připravit bohatou tombolu, dále každému, kdo přiložil ruku k dílu a především díky všem, kteří si s námi tento večer přišli užít. Součástí večera byla i příjemná kulturní vložka. Ženy nám ukázaly, že mají pohyb opravdu v těle, a že s humorem jde všechno lépe. Chlapci pak předvedli různé typy pyramid, klik v řadě, stojky a další připravené kousky, které přežili bez větší újmy i při desáté hodině večerní a po předchozích návštěvách výčepu.

Další akcí, která nás čeká, jsou tradiční Šibřinky, které se konají 25. března. K poslechu a tanci zahraje kapela Čelem vzad a již teď se těšíme na originální masky, které zde jistě uvidíme.

Dnes nelze nenapsat více o mladých fotbalistech a také turistech, kteří si ani v lednu a únoru neužívali klidné víkendy doma u krbu, ale poctivě se účastnili nejrůznějších aktivit.

Zimní fotbalové turnaje mládeže

Může se zdát, že zimní období není fotbalovému dění příliš nakloněno, ale opak je pravdou. Naši mladí fotbalisté a fotbalistky přes zimu rozhodně nezahálí. Kromě pravidelných tréninků se v kategoriích mladší a starší přípravky zúčastnili několika dobře obsazených turnajů.

Mladší přípravky (kategorie do 9 let)

Prvního halového turnaje se zúčastnili mladší přípravky 8. ledna v Chýnově. Odehráli čtyři utkání s bilancí tří výher (Meteor Tábor 6:1, Stádlec 8:0, Větrovy 4:2) a jedné těsné porážky (Veselí nad Lužnicí 2:3). Tímto výkonem se z první pozice kvalifikovali do finálové části turnaje, která se uskutečnila 12.2. taktéž v Chýnově. Zde naše družstvo sehrálo několik opravdu vyrovnaných zápasů. Porazilo celky Chýnova (5:3) a Veselí n. Lužnicí (2:1). Smírně se náš tým rozešel s Táborskem (3:3) a jedinou porážku si odnesl z duelu s Meteorem Tábor (1:2), jenž se stal vítězem turnaje. Černovice v silné konkurenci brali skvělé druhé místo.

Mezi oba turnaje v Chýnově byl 5. února vložen ještě halový turnaj v Novém Rychnově. V konkurenci soupeřů z okresu Pelhřimov si naši hráči vedli opět výborně. Na turnaji nenašli přemožitele a bez ztráty bodů postupně zvítězili nad Pacovem (2:0), Kamenicí n. Lipou (5:4), Vyskytnou/Novým Rychnovem (4:2), Senožaty (1:0) a Horní Cerekví/Batelovem (4:0). Zlatý pohár byl pro tým zaslouženou odměnou.

Starší přípravky (kategorie do 11 let)

V předvánočním období, 17.prosince, si družstvo starší přípravky odvezlo z halového turnaje v Pacově třetí místo, které náš tým vybojoval během posledního zápasu, v přímém souboji s domácím Pacovem.

Druhou lednovou sobotu se uskutečnil další ze zimních turnajů, tentokrát na umělé trávě v Pelhřimově. V mrazivém počasí naši hráči dokázali porazit oba týmy z Kamenice nad Lipou (4:3 a 5:0), tým Košetic (8:6) a Žirovnici (5:2). Nad naše síly byl pouze v druhém utkání Hořepník (1:5), pozdější celkový vítěz turnaje. Po dobrých výkonech jsme si odváželi krásné druhé místo.

Zhruba po měsíci, 11. února, jsme se zúčastnili dalšího venkovního turnaje v Kamenici nad Lipou. Na turnaji se podařilo vyhrát dvě utkání (Košetice 5:2, Počátky 5:4), jedno utkání skončilo remízou (Kamenice nad Lipou 2:2) a dvě utkání porážkou (Pelhřimov 3:9, Žirovnice 2:3). Tato bilance stačila našemu týmu na celkové čtvrté místo. Turnaji dominovalo družstvo Maratonu Pelhřimov, které zvládlo turnaj bez ztráty bodů. Na závěr je třeba mladým fotbalistům a fotbalistkám poděkovat za vzorné a úspěšné reprezentování naší tělocvičné jednoty a našeho města. Velký dík patří též rodičům za aktivní účast na fotbalovém dění v celé sezoně, a také za důležitou a hlasitou podporu na hřišti.

Turisté a jejich toulky

Letošní výšlapy jsme zahájili 21. ledna. Za příjemného sněžení vyšlo 15 turistů z Mnichu, někdo přes Betlém, někdo přes Vrše do Hutí. Pak jsme společně pokračovali přes Bukovku a dále přes Vodnou a Gabrielku do Kamenice nad Lipou.

Jako správná parta jsme se dobře 11. 2. pobavili na Sokolském plese, který se opravdu vydařil.

Druhý výšlap 25. 2. vedl přes Svidník, Brnou, Věžnou a Šimpach do Obrataně. Obě trasy byly dlouhé kolem 15 km.

Všechny příznivce turistiky zveme na další putování 11. 3. 2023 z Turovce na Kozí Hrádek do Sezimova Ústí a 15. 4. 2023 z Pořína přes Horní Hořice, Lejčkov, Oblajovice, Prasetín do Obrataně.

Těšíme se na společné toulání s dobrou náladou.

LISTOPAD-PROSINEC

Rok se s rokem sešel a s potěšením můžeme říci, že se rok 2022 opravdu vydařil. Po dlouhých Covidových omezeních jsme se konečně dočkali a mohli bez omezení provozovat veškeré aktivity. Děti mohly chodit na kroužky, dospělí si mohli přijít zacvičit nebo se pobavit na nějakou kulturní akci, a to přece čas od času potřebuje každý z nás.

Protože jsme toho prožili opravdu hodně, přinášíme malé shrnutí roku 2022 v číslech:

  • 174 aktivních členů TJ Sokol Černovice
  • 87 fotbalových zápasů
  • 11 turistických výšlapů
  • 10 kroužků pro děti a aktivit pro dospělé, které se pravidelně konají
  • 9 kulturních akcí, které jsme zorganizovali nebo k jejich organizaci přispěli
  • Nespočet lidí, kteří přiložili ruku k dílu.

Drobné ohlédnutí si dovolím za dvěma akcemi, které se v Černovicích letos konaly poprvé. 24. června jsme se zapojili do akce Noc sokoloven, které se po celé České republice zúčastnilo 160 Sokolských jednot. Užili jsme si vystoupení mažoretek, stavěli jsme lidské pyramidy a slova z lidských písmen, děti se dočkaly zábavných soutěží a diskotéky a mnoho z nás také zůstalo přes noc a využilo tak unikátní šance přespat v sokolovně.

Dne 28. října jsem se připojili k dalším 60 městům, ve kterých se běžel Sokolský běh republiky. Závodů se zúčastnilo 62 běžců všech věkových kategorií. Došlo na slzy štěstí i neúspěchu, vše ale napravily sladké dobroty, které byly pro všechny běžce připraveny.

Velice nás těší, že jsme mohli být jedním z několika měst, ve kterých se tyto akce podařilo zorganizovat a těšíme se, že se z nich stanou akce tradiční.

Nezaháleli ani turisté…

Černovičtí turisté v roce 2022 uskutečnili 9 jednodenních výšlapů, kterých se účastní většinou 16 turistů. Délka tras je od 15 km do 23 km. Dvakrát jsme uskutečnili třídenní výlet s noclehem. Většinou nám přálo počasí, ale neodradil nás ani déšť, který nás provázel celou cestu z Černovic do Lidmaně. 10. prosince jsme museli upravit putování místo do Mlýnů, zpět do Černovic, kde nám umožnil majitel Fanda klubu, pan František Uhlíř ukončit sezónu příjemným posezením, výborným občerstvením a skvělou hudbou. Za to mu patří dík.

V novém roce 2023 chceme dál pokračovat v naší činnosti. Výšlapy plánujeme podle spojení veřejnou dopravou, nebo je doprava zajištěna v rámci našeho Sokola.

První výšlap v novém roce je naplánovaný na 21. ledna a trasa povede z Mnichu, přes Betlém, Včelničku do Kamenice nad Lipou. 8. února vyšlápneme přes Svidník, Věžnou, Šimpach do Obrataně.

Všem turistům děkujeme za skvělou pohodu a přátelskou atmosféru.

Všem čtenářům přejeme do roku 2023 hodně zdraví a pohody a zveme Vás na naše další toulky.

A co nás čeká příští rok?

První akcí, na kterou bychom Vás rádi pozvali je Sokolský ples, který se bude konat 11. února v naší sokolovně. K poslechu a tanci nám přijede zahrát kapela Vysočinka, připraveno bude občerstvení a bohatá tombola. Předprodej vstupenek za zvýhodněnou cenu probíhá v krámku Jany Koblicové, které moc děkujeme za zprostředkování.

Na závěr článku bych ještě ráda zmínila to nejdůležitější. Všem čtenářům přejeme do nového roku hlavně zdraví, štěstí a spokojenost. A ani v roce 2023 nezapomínejme, že ve zdravém těle je zdravý duch.