CO JE U NÁS NOVÉHO

ČERVENEC-SRPEN

O prázdninách měla většina našich aktivit a kroužků prázdninovou pauzu, vidět jsme se však přece jenom mohli, a to konkrétně na akcích Černovicko se baví a na volejbalovém turnaji v Černovicích. Na letošním Černovicku jsme si užili deště a holínky a pláštěnka byly snad povinnou výbavou pro všechny. Přesto se nás sešlo hojné množství a bylo vidět, že v Černovicích se bavíme za každého počasí, zatímco akce napříč republikou byly z důvodu počasí rušeny.

Turistické výšlapy v létě

Naši turisté ani v létě nelení, a tak v červenci i v srpnu vyrazili na výšlap. V sobotu 29. července jsme se vydali do Bechyně. Odtud jsme vyšlápli nádhernou cestou přes malebnou obec Radětice a kochali se pohledy z Radětické rozhledny. V resortu Cihelna jsme se občerstvili a pokračovali do Bechyně. Bohužel Bechyňské vyhlídky jsme projít nestačili, jelikož nás zastihl přívalový déšť. Tak někdy příště. V srpnu jsme vyšlápli z Pořína, před Horní Hořice, Lejčkov, Oblajovice, Prasetín, Hrobskou Zahrádku do Obratně. V Poříně jsme se podívali na železniční most, procházeli upravené vesničky a užívali si letního počasí. Na konci našeho putování nás čekalo občerstvení v Obratani.

Od září již naplno!

V září opět zahájíme všechny naše aktivity, které provozujeme. Dle zájmu se také přidají nové aktivity, konkrétně TRX cvičení pro dospělé, divadelní kroužek pro děti a také cvičení rodičů s nejmenšími. Veškeré informace jsou uvedeny na www.sokolcernovice.cz, kde naleznete i registrační formulář na naše aktivity.

Naplánované jsou i další turistické výšlapy. V září srdečně zveme všechny příznivce turistiky na I. ročník tradičního pochodu „Černovické vyhlídky“. Bližší informace najdete na pozvánce níže. 14. října vyšlápneme do Kamenice nad Lipou přes Stružky, Eustach, Drahoňov, Babínku a Pravíkov. Bohužel nás ranila smutná zpráva o náhlém úmrtí našeho stále se usmívajícího kamaráda, turisty pana Milana Ptáčka. Zůstane v našich vzpomínkách.

V září a říjnu nás také čekají dvě připravené akce. V sobotu 16. září se společně potkáme na pouťové zábavě, která se bude konat od 20:00 hodin v sále sokolovny. K poslechu a tanci zahraje kapela SECOND SERVICE BAND. V říjnu se potkáme ve sváteční den, 28.10. se bude konat druhý ročník sokolského běhu u nás v Černovicích. Připraveny budou trasy pro děti i dospělé a společně tak oslavíme založení naší republiky sportem a zábavou, která nás zde čeká. Těšíme se na Vás.

KVĚTEN-ČERVEN

Měsíc červen se nesl ve znamení závěrečných lekcí kroužků, dokopné a příprav na letní pauzu, protože většina našich aktivit naplno začne zase až do září. Zejména mažoretky zažívají nyní období plné soutěží a vystoupení a nás moc těší jejich úspěchy. 

Mažoretky

Mažoretkám vrcholí jejich soutěžní sezóna. Dívky na začátku května vystoupily na valné hromadě TJ Sokol Černovice a také bojovaly na soutěži MIA FESTIVAL v Táboře o postup do finále v Praze. Díky svému výkonu získaly 2. místo a měsíc na to již stály na pódiu v Národním domě v Praze s bronzovou medailí na krku. Závěr sezóny se konal, stejně jako minulý rok, v Chotěboři. Dívky si domů odvezly 3. místo a úspěšný rok zakončily vystoupením pro černovickou cukrárnu Budík.

Fotbalová mládež – soutěžní ročník 2022/23

V uplynulém soutěžním roce se naše mládežnická fotbalová družstva, kromě pravidelných tréninků účastnila soutěží mladší a starší přípravky na okrese Tábor.

Kategorie mladších přípravek uzavřela v červnu soutěžní ročník 2022/23, ve kterém s bilancí 15 výher a pouhých 3 porážek patřilo v silné konkurenci táborského okresu mezi nejlepší.

Starší přípravky se s 10 výhrami 7 porážkami řadili také mezi zdatnější týmy okresní soutěže.

Během zimní přestávky jsme se zúčastnily několika halových turnajů a venkovních turnajů na umělé trávě. I z nich jsme si přivezli pěkné zážitky a skvělé výsledky. Mladší přípravky získali první místo na turnaji v Novém Rychnově a krásné druhé místo z Chýnova. Starší pak brali druhé místo na umělé trávě v Pelhřimově a třetí místo z haly v Pacově.

Celkově lze hodnotit celý fotbalový ročník jako povedený, a to jak z hlediska výsledků a předvedené hry, tak z hlediska snahy a chuti dětí sportovat. Díky tomu se nám daří udržovat či rozšiřovat členskou základnu. Letos v dubnu se podařilo založit fotbalovou školičku pro nejmenší, která se pravidelně schází a skupinka dětí už se pomalu rozšiřuje. Jako další cíl bychom od nové sezony chtěli znovu přihlásit do Černovic fotbalovou soutěž mladších žáků.

Za trenérskou činnost, jejich čas a elán v uplynulé sezoně patří poděkování Lukášovi Pěnkovi, Petru Matouškovi, Klárce Tíkalové a Lukášovi Vaníčkovi.

Na závěr bych rád poděkoval černovickému Sokolu a městu Černovice za podporu činnosti fotbalové mládeže, ale hlavně všem rodičům, kteří se svými dětmi sportem žijí a vytváří tady kolem mládežnického fotbalu skvělou partu.

Turistické toulky

V květnu jsme si vyšlápli z vesničky Brandlín, která se nachází asi 2 km na severozápad od Tučap a prohlédli si zde renesanční zámek. Dále jsme pokračovali do Krátošic a z rozhledny se kochali krásnými výhledy do okolí. Přes Košice jsme došli do Plané nad Lužnicí.

Od 15. 6. – 18. 6. si nás 20 turistů užívalo krásy Šumavy. Ubytovali se v kempu v Rejštejně. První trasa vedla z Rejštejna, přes Čeňkovu pilu, kolem Vydry k Turnerově chatě, přes Klostrmannův most do Srní na výběh s vlky. Druhý den jsme se vydali z Kašperských Hor na rozhlednu Javorník a do Nicova. Další den jsme vyšlápli z Modravy, přes Filipovu Huť, Horskou Kvildu, Jezerní slať do Kvildy. Na závěr pobytu jsme vyšlápli na hrad Kašperk a zříceninu bašty Pustý Hrádek. Prohlédli jsme si Kašperské Hory, místní památky a muzeum. Během pobytu nám svítilo sluníčko, jenom cestou na Javorník jsme dostali spršku. Večer si u ohýnku zazpívali při kytaře. V neděli večer jsme se unaveni, ale spokojeni vrátili domů.

Příznivce turistiky zveme 29. července na výšlap do Bechyně a 26. srpna povede trasa z Pořína, Horní Hořice, Lejčkov, Oblajovice, Prasetín, Hrobskou zahrádku do Obrataně.

Noc Sokoloven

Na začátku července jsme se společně sešli na akci Noc Sokoloven, na které jsme letos zahájili letní prázdniny. Užili jsme si společné odpoledne plné soutěží pro děti. Tématem této akce byl cirkus, proto si zde děti mohly vyrobit papírové kravaty či mašle do vlasů a nechyběly ani ikonické červené nosy. Na této akci vystoupily také naše mažoretky, které nám ukázaly, s jakou sestavou se jim podařilo umístit na vítězných příčkách ne jedné soutěže. Společně jsme si také opekli buřty a v doprovodu kytary skvěle zazpívali. Pro děti následovala tajemná stezka za pokladem, při které se vypravily do Obory. Večer nemohla chybět ani velmi oblíbená diskotéka, do které se již tradičně nezapojují pouze děti, ale i dospělí. Část osazenstva zůstala v sokolovně i přes noc, společně jsme si užili spaní v sokolovně, které jen tak někdo nezažije. Až na pár stýskacích slziček šlo vše podle plánu. Ráno nás pěkně rozhýbala rozcvička a vše završila vynikající snídaně v podobě buchet a jiných dobrot. Děkujeme všem, kteří si s námi Noc sokoloven přišli užít a také městu Černovice za finanční podporu na organizaci této akce. Jak jsme si Noc sokoloven užili se můžete podívat ve fotogalerii ZDE.

Jak již bylo zmíněno, v létě většinu našich aktivit čeká letní pauza. Pokud by se vám však zastesklo po pohybu, jistě můžete vyrazit na nějaký turistický výšlap s našimi turisty či na lekci jumpingu. Společně se také uvidíme na akci Černovicko se baví či na volejbalovém turnaji. 

BŘEZEN-DUBEN

V březnu jsme se společně potkali na Šibřinkách, kde se sešlo opravdu hojné množství masek. Letos se konal 99. ročník této akce, a tak se již teď těšíme na jubilejní 100. ročník, který nás za rok čeká. Poděkování patří zejména všem sponzorům, kteří nám poskytli dary do tomboly, dále kapele a každému, kdo přiložil ruku k dílu. Na dětském karnevale, který pořádala PS Svidník odpoledne před Šibřinkami vystoupily i naše mažoretky, kterým tímto začala éra soutěží a vystoupení.

Co vše mažoretky nyní čeká?

Děvčata momentálně pilně trénují na soutěž, která se bude konat v Táboře 1.5.2023, doufáme v postup na finále MiaFestivalu, který se bude konat na začátku června v Národním domě v Praze. V červnu nás bude čekat i Chotěbořská hůlka, kde budou děvčata bojovat o medailové příčky. Během března a dubna měla děvčata možnost vystupovat před publikem na karnevale a schůzi žen. I když to byla pro některá děvčata první vystoupení, vše proběhlo ve velmi krásném duchu. Na vystoupeních se představila naše Anička M. se svým sólem – “O strašlivém draku” a děvčata ve formaci věkové kategorie děti, se sestavou “Magic”.

Turistické výšlapy

Počasí si nelze vybrat při našich dlouho plánovaných akcích. 11. 3. jsme autobusem dojeli do Obrataně v počtu 13 turistů. Plán byl vlakem do Pořína. Z důvodu silného větru a padlých stromů na kolejích vlak nejel. Domluvili jsme se, že se posilníme v restauraci a po té směrem do Bezděčína zkoukli kvetoucí bledulky. Dál na Sudkův Důl, Nechybu, Svidník do Černovic. Ušli jsme 14 km.

Plánovaný pochod 14. 4. jsme přeložili z důvodu deště na 22. 4. Jarní sluníčko, na které jsme se tak dlouho těšili, nám zpříjemnilo cestu i posezení na Kozím Hrádku. Pak jsme se vydali přes Sezimovo Ústí do Tábora a vlakem domů. Celkem jsme ušli 16 km.

Další naše nabídka na výšlap je na 20. 5. Půjdeme z Tučap na Bradlín, Košice do Plané nad Lužnicí. Od 15. 6 do 18. 6. máme zajištění pobyt v chatkách v Rejštejně. Těšíme se na toulky Šumavou.

A co se chystá?

Jelikož chceme zpřístupnit aktivity i těm nejmenším, oddíl kopané otevírá fotbalovou školičku, na které si děti od 4 let budou moci naučit základy fotbalu, užít si sportovní hry a pohybová cvičení. Rádi přivítáme holky i kluky, kteří si chtějí na hřišti užít spousty zábavy s kamarády.

Pomalu také začínáme chystat druhý ročník celorepublikové akce Noc Sokoloven. Noc Sokoloven se u nás v Černovicích bude konat 1. července 2023 a společně tak na této akci zahájíme prázdniny. Pro děti bude připravena řada soutěží, pro rodiče venkovní posezení, společně si upečeme buřty a zazpíváme si s kytarami u ohně. Jak napovídá název akce – v Sokolovně bude unikátní možnost i přespat a vše ukončíme nedělní snídaní.

LEDEN-ÚNOR

Po prosincové pauze jsme v lednu poctivě zahájili všechny aktivity a dětské kroužky. Začali jsme také připravovat Sokolský ples, který se konal 11. února. Velké poděkování patří kapele, která nás skvěle provedla celým večerem, také všem sponzorům, díky kterým jsme mohli připravit bohatou tombolu, dále každému, kdo přiložil ruku k dílu a především díky všem, kteří si s námi tento večer přišli užít. Součástí večera byla i příjemná kulturní vložka. Ženy nám ukázaly, že mají pohyb opravdu v těle, a že s humorem jde všechno lépe. Chlapci pak předvedli různé typy pyramid, klik v řadě, stojky a další připravené kousky, které přežili bez větší újmy i při desáté hodině večerní a po předchozích návštěvách výčepu.

Další akcí, která nás čeká, jsou tradiční Šibřinky, které se konají 25. března. K poslechu a tanci zahraje kapela Čelem vzad a již teď se těšíme na originální masky, které zde jistě uvidíme.

Dnes nelze nenapsat více o mladých fotbalistech a také turistech, kteří si ani v lednu a únoru neužívali klidné víkendy doma u krbu, ale poctivě se účastnili nejrůznějších aktivit.

Zimní fotbalové turnaje mládeže

Může se zdát, že zimní období není fotbalovému dění příliš nakloněno, ale opak je pravdou. Naši mladí fotbalisté a fotbalistky přes zimu rozhodně nezahálí. Kromě pravidelných tréninků se v kategoriích mladší a starší přípravky zúčastnili několika dobře obsazených turnajů.

Mladší přípravky (kategorie do 9 let)

Prvního halového turnaje se zúčastnili mladší přípravky 8. ledna v Chýnově. Odehráli čtyři utkání s bilancí tří výher (Meteor Tábor 6:1, Stádlec 8:0, Větrovy 4:2) a jedné těsné porážky (Veselí nad Lužnicí 2:3). Tímto výkonem se z první pozice kvalifikovali do finálové části turnaje, která se uskutečnila 12.2. taktéž v Chýnově. Zde naše družstvo sehrálo několik opravdu vyrovnaných zápasů. Porazilo celky Chýnova (5:3) a Veselí n. Lužnicí (2:1). Smírně se náš tým rozešel s Táborskem (3:3) a jedinou porážku si odnesl z duelu s Meteorem Tábor (1:2), jenž se stal vítězem turnaje. Černovice v silné konkurenci brali skvělé druhé místo.

Mezi oba turnaje v Chýnově byl 5. února vložen ještě halový turnaj v Novém Rychnově. V konkurenci soupeřů z okresu Pelhřimov si naši hráči vedli opět výborně. Na turnaji nenašli přemožitele a bez ztráty bodů postupně zvítězili nad Pacovem (2:0), Kamenicí n. Lipou (5:4), Vyskytnou/Novým Rychnovem (4:2), Senožaty (1:0) a Horní Cerekví/Batelovem (4:0). Zlatý pohár byl pro tým zaslouženou odměnou.

Starší přípravky (kategorie do 11 let)

V předvánočním období, 17.prosince, si družstvo starší přípravky odvezlo z halového turnaje v Pacově třetí místo, které náš tým vybojoval během posledního zápasu, v přímém souboji s domácím Pacovem.

Druhou lednovou sobotu se uskutečnil další ze zimních turnajů, tentokrát na umělé trávě v Pelhřimově. V mrazivém počasí naši hráči dokázali porazit oba týmy z Kamenice nad Lipou (4:3 a 5:0), tým Košetic (8:6) a Žirovnici (5:2). Nad naše síly byl pouze v druhém utkání Hořepník (1:5), pozdější celkový vítěz turnaje. Po dobrých výkonech jsme si odváželi krásné druhé místo.

Zhruba po měsíci, 11. února, jsme se zúčastnili dalšího venkovního turnaje v Kamenici nad Lipou. Na turnaji se podařilo vyhrát dvě utkání (Košetice 5:2, Počátky 5:4), jedno utkání skončilo remízou (Kamenice nad Lipou 2:2) a dvě utkání porážkou (Pelhřimov 3:9, Žirovnice 2:3). Tato bilance stačila našemu týmu na celkové čtvrté místo. Turnaji dominovalo družstvo Maratonu Pelhřimov, které zvládlo turnaj bez ztráty bodů. Na závěr je třeba mladým fotbalistům a fotbalistkám poděkovat za vzorné a úspěšné reprezentování naší tělocvičné jednoty a našeho města. Velký dík patří též rodičům za aktivní účast na fotbalovém dění v celé sezoně, a také za důležitou a hlasitou podporu na hřišti.

Turisté a jejich toulky

Letošní výšlapy jsme zahájili 21. ledna. Za příjemného sněžení vyšlo 15 turistů z Mnichu, někdo přes Betlém, někdo přes Vrše do Hutí. Pak jsme společně pokračovali přes Bukovku a dále přes Vodnou a Gabrielku do Kamenice nad Lipou.

Jako správná parta jsme se dobře 11. 2. pobavili na Sokolském plese, který se opravdu vydařil.

Druhý výšlap 25. 2. vedl přes Svidník, Brnou, Věžnou a Šimpach do Obrataně. Obě trasy byly dlouhé kolem 15 km.

Všechny příznivce turistiky zveme na další putování 11. 3. 2023 z Turovce na Kozí Hrádek do Sezimova Ústí a 15. 4. 2023 z Pořína přes Horní Hořice, Lejčkov, Oblajovice, Prasetín do Obrataně.

Těšíme se na společné toulání s dobrou náladou.

LISTOPAD-PROSINEC

Rok se s rokem sešel a s potěšením můžeme říci, že se rok 2022 opravdu vydařil. Po dlouhých Covidových omezeních jsme se konečně dočkali a mohli bez omezení provozovat veškeré aktivity. Děti mohly chodit na kroužky, dospělí si mohli přijít zacvičit nebo se pobavit na nějakou kulturní akci, a to přece čas od času potřebuje každý z nás.

Protože jsme toho prožili opravdu hodně, přinášíme malé shrnutí roku 2022 v číslech:

  • 174 aktivních členů TJ Sokol Černovice
  • 87 fotbalových zápasů
  • 11 turistických výšlapů
  • 10 kroužků pro děti a aktivit pro dospělé, které se pravidelně konají
  • 9 kulturních akcí, které jsme zorganizovali nebo k jejich organizaci přispěli
  • Nespočet lidí, kteří přiložili ruku k dílu.

Drobné ohlédnutí si dovolím za dvěma akcemi, které se v Černovicích letos konaly poprvé. 24. června jsme se zapojili do akce Noc sokoloven, které se po celé České republice zúčastnilo 160 Sokolských jednot. Užili jsme si vystoupení mažoretek, stavěli jsme lidské pyramidy a slova z lidských písmen, děti se dočkaly zábavných soutěží a diskotéky a mnoho z nás také zůstalo přes noc a využilo tak unikátní šance přespat v sokolovně.

Dne 28. října jsem se připojili k dalším 60 městům, ve kterých se běžel Sokolský běh republiky. Závodů se zúčastnilo 62 běžců všech věkových kategorií. Došlo na slzy štěstí i neúspěchu, vše ale napravily sladké dobroty, které byly pro všechny běžce připraveny.

Velice nás těší, že jsme mohli být jedním z několika měst, ve kterých se tyto akce podařilo zorganizovat a těšíme se, že se z nich stanou akce tradiční.

Nezaháleli ani turisté…

Černovičtí turisté v roce 2022 uskutečnili 9 jednodenních výšlapů, kterých se účastní většinou 16 turistů. Délka tras je od 15 km do 23 km. Dvakrát jsme uskutečnili třídenní výlet s noclehem. Většinou nám přálo počasí, ale neodradil nás ani déšť, který nás provázel celou cestu z Černovic do Lidmaně. 10. prosince jsme museli upravit putování místo do Mlýnů, zpět do Černovic, kde nám umožnil majitel Fanda klubu, pan František Uhlíř ukončit sezónu příjemným posezením, výborným občerstvením a skvělou hudbou. Za to mu patří dík.

V novém roce 2023 chceme dál pokračovat v naší činnosti. Výšlapy plánujeme podle spojení veřejnou dopravou, nebo je doprava zajištěna v rámci našeho Sokola.

První výšlap v novém roce je naplánovaný na 21. ledna a trasa povede z Mnichu, přes Betlém, Včelničku do Kamenice nad Lipou. 8. února vyšlápneme přes Svidník, Věžnou, Šimpach do Obrataně.

Všem turistům děkujeme za skvělou pohodu a přátelskou atmosféru.

Všem čtenářům přejeme do roku 2023 hodně zdraví a pohody a zveme Vás na naše další toulky.

A co nás čeká příští rok?

První akcí, na kterou bychom Vás rádi pozvali je Sokolský ples, který se bude konat 11. února v naší sokolovně. K poslechu a tanci nám přijede zahrát kapela Vysočinka, připraveno bude občerstvení a bohatá tombola. Předprodej vstupenek za zvýhodněnou cenu probíhá v krámku Jany Koblicové, které moc děkujeme za zprostředkování.

Na závěr článku bych ještě ráda zmínila to nejdůležitější. Všem čtenářům přejeme do nového roku hlavně zdraví, štěstí a spokojenost. A ani v roce 2023 nezapomínejme, že ve zdravém těle je zdravý duch.